7 rád ako nakupovať LCD

7 rád ako nakupovať LCD


Moderný LCD monitor s LED podsvietením, IPS technológiou a vysokým rozlíšením ušetrí až 70% nákladov na energiu a zobrazí perfektný obraz aj pri bočnom pohľade. Rýchla odozva a vysoký kontrast je ideálna pre moderné hry a filmy. Pri výbere poradíme ako ušetriť a kúpiť LCD monitor k počítaču alebo notebooku s najlepším pomerom cena / výkon.

 1. Účel použitia monitora 2. Podľa vyššie vybraného účelu si upresniť parametre 3. Možnosti prepojenia s PC 4. Multimediálne doplnky 5. Dizajn 6. Záruka a servis 7. Cena

 

1. Na aké účely by mal LCD monitor slúžiť

Skratka LCD (Liquid Crystal Display, teda displej z tekutých kryštálov) sa používa na označenie displejov, ktoré na vytvorenie obrazu využívajú mikroskopické kryštály, schopné meniť svoju polohu v závislosti od toho, či na ne pôsobí elektrické napätie, alebo nie.

LCD LED

Väčšina dnešných monitorov využíva LED podsvietenie preto sa označujú ako LED monitory. Označenie LED monitor však nie je celkom správne. Popravde monitor zložený z led svetiel by bol extrémne veľký a nedetailný. Svetelné tabule na športových, alebo reklamných podujatiach túto technológiu využívajú, ale nie je zámerne tak detailná a kvalitná, aký by mohol byť variant tohto typu v domácnosti. Označenie LED sa však používa v skutočnosti pre LCD monitory a televízory, ktoré fungujú naďalej na princípe LCD, ale majú podsvietenie LED svetlami namiesto používaných studených katódových trubíc a sú výrazne šetrnejšie ohľadom spotreby eklektickej energie. Pokročilejšie technológie a kvalitnejšie parametre obrazu ponúkajú technológie VA LED a W-LED.

 

 IPS

IPS monitory sú vhodné pre najnáročnejších používateľov. Ponúkajú špičkové parametre a výborné farebné spektrum. Výhodou je perfektné podanie tzv. živých farieb a zobrazenie pravej čiernej. Profesionálov a grafikov poteší najmä rovnomerné podanie farieb po celej ploche obrazovky. Disponujú vynikajúcimi pozorovacími uhlami bez straty kvality. Najčastejšie ich používajú profesionálni grafici. Veľkou nevýhodou týchto monitorov bola vysoká doba odozvy ktorá sa často pohybovala na úrovni 8 až 16 ms. Preto mali tieto monitory skôr  profesionálne využitie na úkor domácnosti. Vývojom IPS monitorov sa však tento parameter u niektorých modelov dostal na akceptovateľnú hranicu 5 až 6 ms, ktorá je štandardom pri bežnom využívaní monitora aj na multimediálne využitie.           

 

 

Domáce použitie

  • Bežná práca ( internet, kancelárske aplikácie, foto, multimédia). V tomto prípade niesu až tak dôležité parametre. Prevažne sa kladie dôraz na dizajn a samozrejme cenu. Dôležitá je aj uhlopriečka,

    čiže samotná veľkosť displeja. Menší dôraz sa kladie na parametre ako sú kontrast, jas, odozva a pozorovacie uhly. Momentálne tvoria kancelársku a domácu ekonomickú líniu monitorov širokouhlé displeje s uhlopriečkou 17“ až 19“. Je predurčená na domáce a kancelárske využitie, ktoré nevyžadujú vyššie rozlíšenie.

 

  •  Hry a filmy  V tomto prípade sa dôraz presúva na parametre ,

samozrejme dôležitými atribútmi naďalej ostáva cena a dizajnové prevedenie monitora. Čo sa týka parametrov, najdôležitejšími ostáva samozrejme uhlopriečka, ktorá sa zvykne pohybovať v rozmedzí 19“-24“. Ďalšími nemenej dôležitými parametrami sú jas, kontrast, pozorovacie uhly, možnosť digitálneho prepojenia s PC, farebnosť, odozva a pozorovacie uhly. Vďačným doplnkom pri týchto typoch monitorov je napríklad integrovaná kamera poprípade zabudované stereo reproduktory.

 

 

 

  • LCD Televízory  Veľkosť uhlopriečky sa udáva v palcoch, alebo centimetroch. 1 palec = 2,54cm. LCD TV v súčasnej dobe úplne nahradily bežne používané CRT televízory. Najdôležitejším parametrom naďalej ostáva uhlopriečka. Najčastejšie zákaznící siahajú po LCD TV s uhlopriečkou 32“ a viac. Dôležitými atribútmi ostávajú kontrast, jas, odozva, farebnosť a pozorovacie uhly. K dôležitým parametrom pri výbere LCD TV by sme zaradili aj to, či má displej matný, alebo lesklý povrch. Novšou a v niektorých prípadoch aj lepšou alternatívou ostáva displej s lesklým povrchom, ktorý si zachováva vyššiu vernosť zobrazovaných farieb. Takýto LCD TV nemôže byť umiestnený na miesto oproti slnku, nakoľko odráža svetlo a z krásneho obrazu by ste nemali nič.

     

Kancelária
  • Kancelárske nasadenie  Kancelária sa považuje za nenáročné prostredie, to sa zohľadňuje aj pri výbere LCD monitora. Pre kancelárske potreby a kancelárske aplikácie bohate postačí nenáročný LCD monitor s uhlopriečkou 17“-19“. Dôraz je kladený na cenu, poprípade dizajn, aby monitor zapadol k ostatnému vybaveniu kancelárie, na chvost dôležitosti sa posúvaju parametre ako je odozva, kontrast, jas a pozorovacie uhly. Naopak na prvý stupienok by mala byť postavená spotreba elektrickej energie. Spestrením môžu byť samozrejme zabudované reproduktory, ktoré vám ušetria miesto na stole.
  •   Profesionálne nasadenie Špeciálnu kategóriu LCD monitorov tvoria monitory pre špeciálne nasadenie. Ide o monitory, ktoré sú určené pre profesionálov, napríklad grafikov. Tu sa nám zásadne mení to, že ako hlavné atribúty sú samozrejme považované odozva, jas, kontrast, farebnosť, pozorovacie uhly, do úzadia sú potlačené parametre ako dizajn a cena. Tieto monitory sú častokrát nasadzované do prevádzok, kde bežia 24 hodín denne, poprípade slúžia pre grafikov na spracovanie rôznych grafických návrhov a úloh.

 

2. Popis parametrov LCD monitora: 

  • Uhlopriečka Hlavným parametrom monitora je jeho rozmer. Dnes sa na bežné účely používajú monitory s uhlopriečkou 19"-26". Trendom sú čoraz väčšie rozmery, kedže hrúbka monitora ostáva naďalej zachovaná. LCD panel sa dá vyrobiť v ľubovoľnej kombinácii pomeru strán. Kedysi bol najčastejšie používaným pomerom strán pomer 4:3 , dnes je nahrádzaný širokouhlými monitormi s pomerom strán 16:9 alebo 16:10.
  •  Rozlíšenie Dôležitým kvalitatívnym monitorom je samozrejme aj rozlíšenie. Je to počet bodov riadky x stĺpce. Pri monitoroch s uhlopriečkou od 15" do 20"  sa ešte môžeme stretnúť s nižšími rozlíšeniami 1280x1024, 1366x768, alebo 1600x900 bodov. U monitorov s uhlopriečkou nad 20" sa stáva štandardom Full HD rozlíšenie čo je 1920x1080 bodov, ale nájdete tam ešte aj nižšie rozlíšenia ako 1680x1050.
  • Jas je vlastne intenzita obrazu. Udáva sa v cd/m2 a jeho hodnota sa meria podľa svietivosti všetkých pixelov, ktoré zobrazujú bielu farbu. Tieto parametre sa dajú samozrejme nastavovať priamo v MENU monitora aj ručne, ak pracujete v nočných prevádzkach, kde je málo svetla, jas sa dá stiahnuť, chránite si tým oči. Všeobecne platí, čím viac, tým lepšie, ale takisto ako pri kontraste - nič sa nemá preháňať. Príliš svetlý, alebo, ak chcete jasný monitor, môže skreslovať farby ( čierna -> šedá apod. ) a rovnako ako kontrastný monitor, môže v noci oslňovať. Nie je teda treba sa hnať za čo najvyššou hodnotou.
  • Kontrast Jeho hodnota je vypočítavaná z pomeru svietivosti bielej a čiernej farby ( teda pomer ich hodnôt v luxoch). Pre meranie kontrastu sa v súčasnosti používajú dve metodiky - statický a dynamický kontrast. U statického kontrastu sa hodnoty dobrých monitorov pohybujú od 1000:1 hore, u dynamického sú hodnoty často v miliónoch:1. V praxi odporučujeme hľadať monitor, ktorý má kontrast aspoň 1000:1.
  • Odozva Doba odozvy je vlastne čas, za ktorý prejde pixel z úplne svetlého do úplne tmavého stavu a späť. V praxi čím menšia odozva, tým kvalitnejší panel. Ideálna odozva v súčasnosti sa pohybuje od 5ms do 2ms.
  • Pozorovací uhol Je to aspekt, ktorý bol, rovnako ako doba odozvy v dobách nedávno minulých, v súvislosti s LCD vždy udávaný s tak trocha negatívnym podtextom. Dnes už ale nie sú našťastie obavy toľko na mieste, technologicky panely už tak vyspeli, že netrpia známymi neduhmi. Uhly sú udávané prirodzene v stupňoch, a to spravidla v dvoch smeroch. Horizontálne a vertikálne - napríklad 170°/160°.Tento údaj nám hovorí, že v tomto rozmedzí by mal byť obraz stále rovnaký a kvalitný. Pokiaľ sa do tejto výseče užívateľ nevojde (napríklad pri pozorovaní obrazu z boku, vedľa monitora, nadhľad či podhľad), farby rýchlo strácajú odtieň, obraz šedne a môže dochádzať napríklad k inverzii farieb. Tu platí - čím viac, tým lepšie.
  • Farebnosť Tento parameter je azda najdôležitejší pre grafikov. Ide o farebnú vernosť - to čo vidíme na monitore musí odpovedať skutočnosti. U profesionálnych monitorov je funkcia kalibrácie jednotlivých farieb.

 3. Prepojenie s PC:

Lacnejšie modely poskytujú prepojenie analógovým spôsobom prostredníctvom analógového konektoru označovaného VGA 15D-SUB. Ide o konektor, ktorý sa používal pri starších CRT monitoroch. Tento konektor a tento spôsob pripojenia postačuje pre menšie monitory, je určený pre nenáročných užívateľov.

Ak ste sa rozhodli pre kúpu väčšieho monitora a budete ho využívať na hry, poprípade na video, kvalitnejším a asi najpoužívanejším konektorom pre prepojenie s PC ostáva digitálny konektor DVI. Obraz je pri takomto zapojení proti analógovému pripojeniu kontrastnejší, ostrejší a hlavne z pohľadu farieb vernejší. Najnovším štandardom, ktorý sa začína používať pri LCD monitoroch a hlavne pri LCD TV je HDMI konektor a Display Port. Tento typ prepojenia je významný pre väčšie uhlopriečky, kedže dokáže prenášať najkvalitnejší obraz pri najvyššom tzv. Full HD rozlíšení.

 Typy konektorov používaných u LCD monitorov a LCD TV :

  • Kompozitný vstup (AV, RCA) Používajú ho videorekordéry, herné konzoly, boxy káblovej a satelitnej  TV, DVD. Nízka kvalita
  • S Video. notebooky, staršie PC, boxy kábloveja satelitnej TV, S-VHS videorekordéry, DVD, herné konzoly. Stredná kvalita.
  • Komponentný vstup (Y, Pb, Pr; Y, Cb, Cr) štandardné DVD prehrávače. Vysoká kvalita.
  • PC vstup (RGB, 15-pin D-sub) PC, niektoré HDTV prijímače, videoprojektory. Stredná kvalita.
  • SCART videorekordéry, zosilňovače, HDTV prijímače a DVD prehrávače. Vysoká kvalita.
  • HDMI ide o novší a kvalitnejší štandard. Slúži ako náhrada mnohých iných rozhraní, takže odpadáva množstvo káblov pri prepájaní LCD TV a iných prístrojov. Umožní tiež diaľkové ovládanie zariadení tak, že jediným tlačidlom je možné spustiť a nakonfigurovať všetky zariadenia zabezpečujúce prehrávanie multimediálnych dát. Aktivujú sa pritom len tie zariadenia, ktoré sú práve potrebné. Napríklad jedným tlačidlom sa spustí LCD TV, satelitný box a domáce kino. Vysoká kvalita
  • DisplayPort najnovší typ konektoru, ktorý nahrádza DVI a HDMI. Nová verzia zvyšuje maximálne podporované rozlíšenie jedného displeja na 3840 x 2400, umožňuje po DisplayPort kábli prenášať aj Ethernet a USB 2.0, pridáva podporu pre 3D obraz do rozlíšenia 2560 x 1600 a zároveň umožňuje na jeden výstup pripojiť až štyri monitory s rozlíšením 1920 x 1200. Najvyššia kvalita

4. Multimediálne doplnky:

Medzi multimediálne doplnky, ktoré zvyknú byť už priamo zabudované sú reproduktory, alebo mikrofón. To ale nie je zďaleka všetko. V súčastnosti sa do LCD panelov zabudovávajú aj webkamery, alebo TV tunery, pomocou ktorých sa Váš LCD monitor mení na plnohodnotný LCD TV. K takýmto monitorom sa častokrát dodáva aj diaľkové ovládanie. Taktiež USB huby si získali svoje miesto v stojanoch a na zadných stranách LCD monitorov.

5. Dizajn:

  Pre niekoho doplnok, pre niekoho podstatný parameter, je však treba vedieť, že na monitor budeme pozerať celý deň. Dizajnových riešení je v súčasnej dobe veľmi veľa, je len na zákaznikovi, aký si vyberie. V súčasnosti sa najlepšie predávajú monitory v lesklej klavírnej čiernej farbe, často v kombinácii s červenou. Kedysi predávaná šedá a strieborná je dnes nezaujímavá a tomu sa prispôsobili samozrejme aj výrobcovia.

 

 

6. Doba záruky, záručný a pozáručný servis:

 Technická podpora, ako aj záručný a pozáručný servis je tiež jednen z hlavných prvkov, na ktoré by si zákazník mal dávať pozor. Jedným z najčastejších problémov pri LCD monitoroch sú vadné pixely. Niektorí výrobcovia rozdeľujú svoje modely do určitých tried, kde poskytujú zákazníkom záruku aj na vadné pixely. Vadný pixel je vlastne bod, ktorý svieti jednou farbou, čo pôsobí rušivo. Táto chyba je neopraviteľná, ide o výrobnú vadu, ktorá sa časom nezhoršuje ani nezanikne. Výrobná norma hovorí, že za vadný sa považuje taký monitor, ktorý má u 19" LCD väčší počet vadných pixelov ako 5. Čo sa týka záruky, zo zákona je na všetky LCD monitory poskytovaná záruka 24 mesiacov, no niektorí výrobcovia poskytujú rozšírenú záruku až na 36 mesiacov. Rozdiel je aj v tom, kde a ako si treba záruku uplatňovať. Pri niektorých výrobcoch sa záruka dá uplatniť priamo na predajni, alebo v autorizovanom servisnom stredisku, niekde stačí vyplniť formulár na webových stránkach výrobcu. V tomto prípade hradí všetky náklady výrobca tým, že k Vám pošle kuriéra, ktorý vadný výrobok prevezme a následne po vybavení reklamácie dovezie späť k Vám.

 Čo sa týka pozáručného servisu, ide samozrejme o platený servis, niektorý z výrobcov Vám ale vie vyjsť v ústrety aspoň tým, že Vám po oznámení poruchy zariadenie diagnostikuje a zabezpečí odstránenie problému alebo výmenu vadného komponentu.

 7. Cena:

 Ako už bolo spomenuté, pre niekoho je cena významný parameter, niekto uprednostňuje kvalitu pred cenou. Od ceny sa skoro stále odvíja aj kvalita alebo technická podpora. Úplne najlacnejšie LCD monitory majú najnižšie parametre, častokrát sa záruka nevzťahuje na vadné pixely a celý reklamačný proces trvá zvyčajne dosť dlho. Práve pri drahších monitoroch sa môžete spoľahnúť na veľmi dobré parametre, kvalitnú technickú podporu, kde Vám niekedy pri poruche výrobok opravia aj na nasledujúci pracovný deň, takisto pri vadných pixeloch Vám vedia vadný kus vymeniť za úplne nový.

© PCkonfig.sk, kopírovanie a šírenie obsahu bez súhlasu autora je zakázané.
PCkonfig.sk  
PC zostavy PC zostavy