7 rád ako vybrať notebook

7 rád ako vybrať notebook


Výber notebooku sprevádza množstvo otázok nad ktorými je potrebné popremýšľať pred výberom správneho modelu. Výkonný herný notebook, lacný netbook, moderný a ľahký ultrabook alebo model strednej kategórie pre bežné aplikácie? Pred výberom poradíme ako ušetriť a kúpiť správny model notebooku.

Existuje mnoho dôvodov prečo si dnes ľudia dnes vyberajú práve notebook ako primárny počítač.

  • hlavnou výhodou je samozrejme prenositeľnosť a nároky na priestor, s jedným prenosným zariadením sa takto dá pracovať aj zabávať doma, v práci alebo na cestách,
  • druhá veľká výhoda je spotreba energie. Výkonom sa dnešné notebooku bez problémov vyrovnajú aj výkonným stolným počítačom, no sú navrhnuté s ohľadom na čo najnižšiu spotrebu a výdrž batérie,
  • neposlednou výhodou je konektivita, takmer každý notebook je dnes vybavený ako štandardným sieťovým konektorom tak bezdrôtovým pripojením, stačí nájsť najbližšiu Wi-fi sieť, otvoriť notebook a ste online.

 

Intel alebo AMD?

Je otázka či si vyberiete notebook s procesorom od Intelu alebo AMD to najdôležitejšie na čo sa treba zamerať? Vybrali by ste si oblečenie len podľa značky alebo podľa toho či vám sedí a cítite sa v ňom pohodlne? Skúste sa zamyslieť na čom pri práci s notebookom naozaj záleží.

V nasledujúcich riadkoch sa vám pokúsime ukázať ďalšie vlastnosti notebookov, na ktoré by ste pri výbere nemali zabudnúť aby ste si nakoniec vybrali notebook, ktorý vám sadne a prispôsobí sa práve vášmu životnému štýlu a tempu.

Základnou otázkou z ktorej budú tieto body vychádzať je „na čo notebook budete používať?“. Bude to herný notebook? Alebo budete na vašom novom notebooku vytvárať tabuľky a pôjde skôr o business notebook? Budete  surfovať nekonečným internetom, sledovať filmové trháky a počúvať hudbu? Vtedy potrebujete multimediálny notebook. Ak je hlavným kriériom cena voľte klasický notebook.

Tiež, podobne ako u automobilov aj notebooky každej značky majú svoju dušu. Pozrite si podrobný prehľad modelových rád výrobcov Acer, Asus, Dell, HP, Lenovo, Toshiba.

Ak by ste mali aj po prečítaní tohto poradcu pri kúpe akékoľvek ďalšie otázky na ktoré nenájdete odpoveď, využite na našom webe možnosť "Pýtajte sa nás", ktorú nájdete u každého produktu alebo si stiahnite náš ebook.

 

1. Rozmery a váha

Vyberiete si malý notebook, ktorý bude ľahký ako vánok alebo prenosné domáce kino?

Či už hľadáte notebook, ktorý sa vojde do kabelky alebo prenosný počítač na pohodlnú prácu na doma, viete si z dnešnej ponuky vybrať zariadenie presne pre vás. U každého notebooku v našej ponuke nájdete hodnotenie vo forme hviezdičiek a jedným z parametrov, ktorý hodnotíme je mobilita. Počet hviezdičiek, ktorý notebook získa je rýchly orientačný bod z ktorého zistíte do akej miery je daný notebook vhodný na časté prenášanie.

10" až 11,6" notebooky - sú obľúbené superkompaktné notebooky, tiež nazývané "netbooky" (internet + notebook) alebo ultrabooky. Ich základnými charakteristikami sú malé rozmery, tenký dizajn, nízka váha a často aj nízka cena.

12" až 14" notebooky - v tomto rozmedzí už nájdete aj notebooky s plnohodnotným vybavením a slušným výkonom. Notebooky v takýchto veľkostiach si vyberajú ľudia, ktorým záleží na tom aby bol ich miláčik pohodlný pri práci na ňom no často si ho berú so sebou do práce alebo do školy a ocenia tak nižšiu váhu a menšie rozmery. Posledným hitom v tejto kategórii sú ultrabooky alebo slim notebooky.

15,6" notebooky - tvoria najpredávanejšiu kategóriu notebookov. Nájdete v nej cenovo dostupné aj vysoko výkonné drahé modely s rôznymi konfiguráciami, vyhotoveniami, kvalitou spracovania atď. Rozmer displeja 15,6" je asi najlepšou voľbou, ak hľadáte notebook vhodný na každodenné používanie, no stále si ho môžete kedykoľvek vložiť do brašne a vziať si ho so sebou do práce, do školy alebo na dovolenku.

16" notebooky a väčšie - užívatelia, ktorý sa rozhodnú pre notebook s uhlopriečkou 16" a viac vedia čo chcú, aj keď na úkor prenositeľnosti získajú notebook, ktorý ponúkne väčší displej často s vyšším rozlíšením ako 15,6" modely. Takéto notebooky si zväčša nájdu v domácnosti svoje pevné miesto ako všestranný multimediálny počítač, ktorý dokáže plnohodnotne nahradiť stolný počítač, má však jednu veľkú výhodu a to, že aj napriek väčším rozmerom sa aj takýto notebook dá zbaliť do brašne či batohu a premiestniť ho tak bez väčších problémov.

Osobitnú kategóriu tvoria ultrabooky a hybridné notebooky, ktoré podrobnejšie popisujeme v našom ebooku.

2. Displej

"Dôležitá časť notebooku, ktorú žiaľ užívatelia často pri výbere paradoxne prehliadnu."

Veľmi dôležitý prvok na ktorý väčšina užívateľov pri výbere notebooku úplne zabudne. Aby ste po zakúpení notebooku neostali sklamaný z displeja, ktorý vašim požiadavkám vôbec nevyhovuje odporúčame si preto prečítať nasledujúce riadky.

Matný vs. lesklý displej - to či je lepšie mať displej matný alebo lesklý záleží na tom, kde a kým spôsobom budete svoj notebook využívať. Oba displeje majú výhody a nevýhody. Matný displej je určite vhodnejší na prácu v teréne alebo surfovanie na letnej terase kaviarne, keď svieti ostré slnko a chcete aby bol text čitateľný aj napriek lúčom svetla ktoré naňho budú dopadať. Lesklý displej sa správa skoro ako zrkadlo a pri práci na ňom uprostred dňa v osvetlenej miestnosti vám môžu prekážať odrazy, ktorá na ňom bude vidno. Ak však máte lesklý displej umiestnený tak, že naňho nedopadá priame svetlo odmení vás živšími farbami a ostrejším obrazom.

Rozlíšenie displeja - s rozmerom uhlopriečky si často užívateľ vyberá rozlíšenie displeja, ktoré je pre danú uhlopriečku charakteristické. V súčasnosti natrafíte najčastejšie na tieto rozlíšenia:

  • 1024 x 600 - používané u netbookov s uhlopriečkou displeja 10". Toto rozlíšenie nemusí však vždy dostačovať pri surfovaní internetom alebo pri práci s niektorými programami, jednoducho povedané nevojde sa naňho úplne všetko.
  • 1366 x 768 - najbežnejšie rozlíšenie displejov na ktoré natrafíte pri uhlopriečkach od 11,6" do 15,6". Toto rozlíšenie už bez problémov postačuje na surfovanie internetom a tiež pohodlnú prácu s väčšinou programov.
  • 1600 x 900 - alebo HD+ rozlíšenie je prémiové rozlíšenie na ktoré viete natrafiť u uhlopriečok od 13". Výhodou detailnejšieho rozlíšenia je ostrejší obraz a viac priestoru vďaka, ktorému sa vám tak vojde na obrazovku viac textu, obrázkov, webstránok a pod.
  • 1920 x 1080 - často označované ako "Full HD" alebo "1080p" rozlíšenie je dnes štandardom pre multimédiá s vysokým rozlíšením. Ak si teda chcete užiť ten najostrejší obraz pri prehrávaní BluRay filmov tak je Full HD displej práve pre vás.

3. Výkon a výdrž na batériu

"Potrebujete pre jazdu v meste športové auto alebo je lepšie orientovať sa podľa spotreby?"

V dnešnej dobe už dávno neplatí, že si za počítač musíte poriadne priplatiť, aby bola práca s ním rýchla a svižná. Medzi cenovo dostupnými notebookmi dnes nájdete všestranné stroje, s ktorými viete vykonávať od jednoduchých úloh po náročnejšie ako prehrávanie multimediálnych súborov vo vysokej kvalite. V tomto bode je otázka „na čo notebook budete používať" obzvlášť na mieste. Dva hlavné čipy ktoré sa starajú o celkovú rýchlosť akou notebook zvládne úlohy ktoré mu zadáte sú procesor a grafická karta.

Procesor (CPU) - základný čip tzv. mozog počítača sa stará o väčšinu výpočtov, ktoré v každom počítači neustále prebiehajú. Najčastejšie parametre ktoré sa u procesorov porovnávajú je počet jadier a frekvencia na ktorej pracujú udávaná v gigahertzoch.

Grafická karta (GPU) - špecializovaný čip, ktorého úlohou je vykresľovať všetok obraz na obrazovke displeja. Ak od svojho notebooku budete vyžadovať aby vedel plynule prehrávať Full HD video alebo ak budete chcieť hrať tie najnovšie 3D akčné pecky budete podľa toho musieť prispôsobiť výber grafickej karty.

  • integrované grafické karty - boli v minulosti integrované na matičných doskách ako samostatné čipy, dnes ich však už firmy Intel aj AMD začleňujú do procesorov a vznikajú tak tzv. APU procesory, ktoré sú vybavené okrem procesorových jadier grafickou kartou. Takéto grafické karty sú často menej výkonné a zamerané na čo najnižšiu spotrebu, vývoj ale pokračuje nezadržateľne rýchlo a už dnes niektoré grafické karty, ktoré sú súčasťou procesorov bez problémov zvládajú prehrávať full-hd video alebo si s nimi zahráte aj niektoré hry.
  • samostatná (dedikovaná) grafická karta - výkonnejšie grafické karty si stále držia svoje miesto ako samostatné čipy, ktoré sa takto dajú efektívnejšie chladiť.  Ich výkon je spravidla výkonnejší ako u kariet integrovaných. Spektrum ponúkaných dedikovaných grafických kariet je
  • kombinácia integrovanej grafickej karty + samostatnej (dedikovanej) grafickej karty - to je trend súčasnosti. Výrobcovia grafických čipov využívajú technológiu prepínania grafickej karty podľa záťaže a tým aj optimalizujú spotrebu. nVidia túto technológiu označuje ako nVidia Optimus.

4. Pamäť

"Tak ako človek aj počítač má krátkodobú tzv. dočasnú a dlhodobú pamäť."

Koľko a akej pamäte by mal obsahovať váš nový počítač?

Dlhodobá pamäť

  • pevný disk HDD (hard disc drive) - stále najpoužívanejší spôsob pre dlhodobé ukladanie dát, ktoré sa realizuje zápisom na točiace sa magnetické platne. Táto technológia je už na trhu dlhé roky no aj napriek tomu je najefektívnejšou pre ukladanie veľkého množstva dát. Pevné disky dnes v notebookoch nájdete v kapacitách od 320 GB do 2000 GB (2TB)
  • SSD disk (solid state drive) - nový spôsob pre dlhodobé ukladanie dát pri ktorom sa využívajú statické pamäťové čipy podobné tým v USB kľúčoch. Výhodou tohto riešenia je niekoľkonásobne rýchlejšie prenosové rýchlosti čo má za následok svižný štart operačného systému a programov. Dvoma nevýhodami sú relatívne vysoké ceny a nízka kapacita SSD diskov v porovnaní so staršou technológiou.
  • hybridný disk - kombinácia HHD + SSD. Viac sa o hybridnom disku si prečítajte v našom ebooku.

Krátkodobá pamäť

  • operačná pamäť RAM (random access memory) - je dôležitým údajom s ohľadom na rýchlosť a plynulosť práce s počítačom. Operačná pamäť je dočasnou pamäťou, ktorá komunikuje s procesorom niekoľkonásobne vyššou prenosovou rýchlosťou. Po každom zapnutí počítača sa všetky potrebné údaje kopírujú z pevného disku alebo z SSD disku práve do operačnej pamäte. Ak ste náročný užívateľ, ktorý pracuje s viacerými aplikáciami naraz potrebujete operačnú pamäť s vyššou kapacitou (aspoň 6 GB). Ak budete svoj počítač používať na základné úlohy ako kancelárske aplikácie a surfovanie internetom bude vám postačovať aj menšia kapacita operačnej pamäte (optimálne 4 GB)

5. Bezdrôtové pripojenie, konektory a porty

"Bude váš notebook vyzerať ako chobotnica alebo dáte prednosť bezdrôtovému pripojeniu k internetu"

WIFI (IEEE 802.11)
Bezdrôtové pripojenie na internet je dnes štandardom pri notebookoch.

RJ-45 (LAN, Ethernet)
Je káblové pripojenie cez sieťovú kartu do lokálnej počítačovej siete. Používa sa na prepojenie počítačov aj na pripojenie na internet. Najbežnejšie rýchlosť LAN rozhrania je 100 Mbit/s, ale zvyšuje sa podiel zariadení s rýchlosťou 1 Gbit/s.

VGA je analógový port na zobrazenie zdroja videa na externom monitore.

Na USB porty sa pripájajú napr. bezdrôtové aj káblové myši, tlačiarne, externé klávesnice. USB 3.0 dosahuje teoreticky až desaťnásobnú rýchlosť oproti USB 2.0. 

Ďalšie dôležité porty sú popísané v ebooku.

6. Operačný systém

Základným programom každého notebooku alebo počítača je operačný systém (OS), ktorý riadi spúšťanie a prevádzku všetkých ostatných programov. Používanie programov bez operačného systému nie je možné, preto už pri kúpe notebooku je potrebné prihliadať na typ operačného systému.

Operačný systém Microsoft Windows

Operačné systémy Microsoft Windows XP, Windows Vista , Windows 7 (Home Premium, Profesional) alebo najnovší Windows 8 udávajú celosvetový štandard, preto sú obvykle predinštalované v jednej z uvedených verzií priamo v notebooku. Operačný systém Windows je štandartne dodávaný priamo predinštalovaný a nemusí obsahovať inštalačné média, preto pre neskoršiu obnovu sytému odporúčamé vytvoriť tzv. recovery DVD pomocou predinštalovanej aplikácie. Dodatočná preinštalácia sytému je taktiež možná z tzv. recovery particie na pevnom disku.

Mac OS

Mac OS je operačný systém určený pre počítače Macintosh od spoločnosti Apple. Aktuálnou verziou je Mac OS X. Hoci na Macintosh počítači môžete spustiť Windows, opačne to už možné nie. Mac OS X je tiež predinštalovaný priamo v notebooku. Na prácu v Mac OS X si treba trochu zvyknúť napr. klávesnici chýba tlačidlo Del, ovládanie je úplne iné, ak ste doteraz používali iba Windows. Je to však jednoduchý systém pre ľudí, ktorí chcú viac.

Operačný systém Linux

Operačný systém Linux a jeho varianty (Ubuntu, Mint, Fedora, OpenSUSE a ďalšie) sú dodávaný zadarmo.  Tieto už nevyžadujú špeciálne aplikácie a nastavenia ako to bolo kedysi. Všetky majú plne grafické rozhranie, no niektoré programy nemusia byť kompatibilné. Avšak komunita užívateľov a aplikácií pre operačný systém Linux neustále rastie a naberá na popularite.

Bez operačného systému (Free DOS)

Niektoré notebooky môžu byť dodávané bez operačného systému alebo obsahujú základný systém Free DOS bez grafického rozhrania. Dodatočné doinštalovanie a nastavenie ovládačov operačného systému vyžaduje skúsenejšieho používateľa, pretože výrobca nemusí priamo podporovať všetky verzie systémov.

7. Záruka a servis

 Záručná doba

Minimálna záručná doba na výrobne vady je 2 roky pre koncového spotrebiteľa. Niektorí výrobcovia majú však dobu stanovenú pri kúpe ich produktu pre firemné účely (na doklade je uvedené IČO) podľa obchodného zákonníka na 1 rok. Na niektoré modely je poskytovaná nadštandardná záruka 3 roky s možnosťou predĺženia až na 5 rokov. Na repasované a používane modely je poskytovaná záruka v zmysle zákona 1 rok.

Spôsob uplatnenia záruky

  • Mail-in je vyzdvihnutie a doručenie do autorizovaného servisu kuriérom na náklady výrobcu. Nahlásite poruchu na telefónnom čísle uvedenom v servisnom liste výrobcu alebo on-line prostredníctvom webovej stránky výrobcu. Podľa inštrukcií výrobcu príde kuriér spravidla do 24-48 hodín a dopraví notebook do autorizovaného servisu. Servis vykoná opravu spravidla do 7-14 dní (80% oprav), najneskôr do 30 dní a opäť pošle notebook kuriérom na náklady výrobcu priamo zákazníkovi. Táto služba je väčšinou bezplatná.
  • Zákazník donesie osobne alebo doručí na vlastné náklady notebook do autorizovaného servisu uvedenom v servisnom liste. Po vykonaní opravy si zákazník vyzdvihne notebook v autorizovanom servise alebo mu bude doručený. Zákazník môže tiež doniesť alebo dopraviť notebook na vlastné náklady priamo predajcovi, ktorý zabezpečí preposlanie notebooku do autorizovaného strediska.
     
  • Najrýchlejším spôsobom uplatnenia záruky je priamo na mieste používania do 24 hod je Next Bussiness Day. To znamená, že servisný technik príde do 24 hodín od oznámenia a vykoná opravu priamo u vás. Štandardne takúto záruku poskytuje firma Dell na niektoré modely, ostatní výrobcovia za príplatok.

Zákazník môže taktiež doniesť alebo dopraviť notebook na vlastne náklady priamo predajcovi, ktorí zabezpečí preposlanie notebooku do autorizovaného stredisku.

Pozáručný servis

Všetci veľkí výrobcovia majú zabezpečený aj autorizovaný pozáručný servis minimálne do 5. rokov od začiatku výroby notebooku. V našom servise vykonávame taktiež pozáručný servis na všetky notebooky predovšetkým softvérové nastavenia, reinštalácie operačného systému, obnovu a zálohu dát, elektrotechnické opravy (opravy základných dosiek, výmenu dielov, LCD a komponentov).

 

© PCkonfig.sk, kopírovanie a šírenie obsahu bez súhlasu autora je zakázané.

Odporúčame

PCkonfig.sk  
PC zostavy PC zostavy