7 rád ako vybrať myš

7 rád ako vybrať myš


Akú myš kúpiť? Uvedomte si, že s myšou budete pracovať najčastejšie preto neodporúčam šetriť :)

1. Prevedenie

Je dôležité aby ste si pred kúpou premysleli na čo budete myšku využívať.

Štandardné myšky bez prídavných funkcií v obyčajnom plastovom prevedení sa hodia najmä do domácností, kde sa počítač využíva pomenej. Sú lacnejšie a dostupné vo veľkom množstve prevedení a dizajnov.

Pokiaľ hľadáte myšku do kancelárie poprípade na každodenné používanie v domácnosti, ergonomická myška s prídavnými funkciami Vám vašu prácu zjednoduší a spríjemní. Vyberte si ten správny dizajn a farbu, ktorá sa najlepšie hodí k Vášmu počítaču alebo notebooku. Taktiež si môžete vybrať prevedenie – či už dobre padnúcu pogumovanú, odolnú kovovú alebo klasickú plastovú.

Ak ste zapálený hráč, myška je jednou z vecí, ktorá rozhoduje o Vašom hernom skóre. Hráčske myšky sú presnejšie a rýchlejšie, reagujú na každý Váš povel a majú prídavné funkcie ako je podsvietenie, nastavenie rozlíšenia alebo programovateľné tlačidlá, ktoré sú pre každého správneho hráča nevyhnutné.

2. Laserová alebo optická?

Hlavným rozdielom medzi laserovou a optickou myškou je presnosť.

Laserové myšky sú oveľa presnejšie ako optické pretože pracujú s vyšším rozlíšením snímača, samozrejme záleží od rozlíšenia konkrétneho modelu. Ďalšou výhodou je, že laserové myšky dokážu pracovať na takmer všetkých typoch povrchov zatiaľ čo optickým myškám robia problémy hlavne hladké povrchy ako je napríklad sklo alebo lakované drevo.

Výhodou optickej myšky je hlavne nízka cena a široká dostupnosť.

3. Drôtová alebo bezdrôtová?

Bezdrôtové myšky sú praktickejšie hlavne pokiaľ využívate svoju myšku s notebookom alebo pracujete doma z pohovky, vtedy dokážete naplno využiť mobilitu a komfort bezdrôtového zariadenia. Výhodou je samozrejme úplná absencia káblov a prepojenie pomocou bluetooth alebo miniatúrneho USB prijímača. Často sa spomína ako nevýhoda to, že musíte často meniť batérie, pri moderných zariadeniach to už však nie je pravda. Najnovšie modely myší dokážuvďaka úsporným technológiam pracovať s jednou batériou až 12 mesiacov.

Naproti tomu drôtové myšky sú vhodné najmä pre hráčov. Pri hre ide vždy hlavne o rýchlosť, presnosť a prídavné programovateľné funkcie a to je presne to, čo výkonné hráčske USB myšky poskytujú. Štandardnú drôtovú myšku tiež využijete perfektne ku klasickému domácemu počítaču alebo v kancelárii, kde je počítač inštalovaný napevno.

4. Ergonómia a pohodlie

Či už svoj počítač využívate na prácu, zábavu, aktívne alebo iba občas, je dôležité pohodlie pri práci s ním. Ergonomické myšky sú navrhované tak aby perfektne padli do každej ruky a aj počas dlhých hodín práce alebo zábavy poskytovali užívateľovi komfortný a príjemný úchyt.

Odporúčame vybrať si myšku, ktorá má v popise parameter „ergonomická“, vyhnete sa tak nepohodliu, kŕčom a bolesti ruky pri dlhšom užívaní počítača.

 

 

 

 

5. Rozlíšenie

Rozlíšenie myšky je hlavne otázkou presnosti, čím vyššie rozlíšenie, tým presnejšie bude myška reagovať na pohyb ruky.

Nenáročným užívateľom postačí aj nižšie rozlíšenie 800 až 1600 dpi.

Pokiaľ však pracujete s grafickým editorom alebo iným špecializovaným softwarom tak sú pre Vás vhodnejšie myšky s vyšším nastaviteľným rozlíšením 3000 dpi a viac.

Hráči najviac ocenia myšky s funkciou prepínania rozlíšenia priamo na myške. Táto funkcia umožňuje hráčom dosiahnuť optimálnu rýchlosť počas akcie a perfektnú presnosť pri zameriavaní.

6. Veľkosť

Drôtové, bezdrôtové, herné, ergonomické, klasické. Všetky tieto typy myšiek sa vyrábajú v rôznych veľkostiach. Veľkosť myšky odporúčame vyberať podľa dvoch kritérií: podľa veľkosti ruky a podľa využitia. Je samozrejmosťou, že pokiaľ máte veľké ruky tak miniatúrna myška Vám síce poskytne skvelú mobilitu ale pracovať s takouto myškou pre Vás bude utrpenie. Preto odporúčame si myšku vždy vyskúšať a vybrať si ten správny model, ktorý Vám poskytne to správne pohodlie.

Podľa využitia rozlišujeme hlavne myšky, ktoré sú v „mini“ prevedení a hodia sa hlavne k notebookom. V ponuke nájdete mini myšky každej kategórie, či už herné ergonomické, klasické alebo tie najmenšie, ktoré sa hodia napríklad k netbooku.

7. Prídavné tlačidlá a ďalšie funkcie

Tieto funkcie myší sú opäť otázkou využitia. Prídavné tlačidlá oceníte prevažne pri práci s multimédiami a internetom alebo hraní hier.

Myšky so závažím, podsvietením alebo odvetrávaním sú už určené najmä pre hráčov.

Niektorý výrobcovia tiež poskytujú technológie, ktoré zlepšujú presnosť citlivosť alebo umožňujú prácu na nerovných povrchoch. Tieto technológie však pri výbere myšky nehrajú významnú úlohu keďže ich vplyv na správanie myšky nie je veľmi výrazný. Preto odporúčame investovať radšej do laserovej myšky s vyšším rozlíšením ako sa orientovať podľa týchto technológií.

 

 

© PCkonfig.sk, kopírovanie a šírenie obsahu bez súhlasu autora je zakázané.
PCkonfig.sk  
PC zostavy PC zostavy