7 rád ako vybrať digitálny fotoaparát

7 rád ako vybrať digitálny fotoaparát


Moderný fotoaparát umožňuje súčasne aj nahrávať HD video, zvuk, GPS polohu alebo aj wi-fi pripojenie s mobilom alebo notebookom. Kompaktný ľahký fotoaparát je ideálny na dovolenky alebo časte prinášanie, výkonná zrkadlovka umožňuje vymeniť objektív a manuálne nastaviť všetky parametre pre perfektnú fotografiu. Pred výberom vhodného typu poradíme ako ušetriť a kúpiť fotoaparát s najlepším pomerom cena / výkon.

1. David alebo Goliáš?

Prvá dilema, ktorú môžete pri výbere vhodného digitálneho fotoaparátu riešiť je, či si kúpiť kompakt alebo zrkadlovku. Rozhodovanie nie je pre každého tak ľahké, ako by sa mohlo zdať. Digitálne zrkadlovky a kompaktné fotoaparáty sa väčšinou líši konštrukciou, vybavením, funkciami a použitím. Pozrime sa na ich hlavné výhody a nevýhody.

Kompakt alebo zrkadlovka?

Kompaktné digitálne fotoaparáty

Tieto fotoaparáty vlastní väčšina domácností. Ich cena býva priaznivá, kvalita fotiek dostatočná a obsluha jednoduchá. Navyše sa vojdú do vrecka alebo malého puzdra. Ich nevýhodou pre náročnejších fotografov môže byť menšia miera univerzálnosti a s tím súvisiace kreativity, pomalšie reakcie (najmä pri horších svetelných podmienkach) alebo menší výber príslušenstva (blesky, filtre). Nie pre každého sú ale tieto "slabosti" dôležité.

 

Výhody

  • cena
  • jednoduchá obsluha
  • veľkosť a váha

Nevýhody

  • pomalšie reakcie pri horších svetelných podmienkach 
  • ergonómia manuálnych funkcií
  • menší výber príslušenstva

Digitálne zrkadlovky

Ak to s fotením myslíte naozaj vážne, bude pre vás pravdepodobne vhodnejšie, pozrieť sa po digitálnej zrkadlovke. Obstarávacia cena je vyššia, ale prevažujúci výhody vás o kúpi môžu presvedčiť. Digitálne zrkadlovky ponúkajú takmer neobmedzené možnosti pri fotení. Kreativite sa preto medze nekladú. Oceníte napríklad možnosti manuálneho nastavenia väčšiny funkcií, rýchlosť ostrenia a kontinuálneho fotenia alebo kvalitnejší fotografie pri fotení za horších svetelných podmienok. Kvalita výsledných fotiek ale nie je závislá len na "tele" samotného fotoaparátu, ale tiež na použitom objektíve. Cena kvalitnejších objektívov môže v niektorých prípadoch ale prevýšiť cenu samotného fotoaparátu. Hlavnou nevýhodou digitálnych zrkadloviek pre väčšinu užívateľov je vedľa ceny jednoznačne ich veľkosť a váha. V niektorých prípadoch môže váha profesionálneho fotoaparátu s objektívom prevýšiť až 2,5 kg.

 

Výhody

  • možnosti kreatívneho fotenia
  • množstvo manuálnych funkcií
  • bohaté príslušenstvo

Nevýhody

  • vyššia cena 
  • mobilita - veľkosť a váha
  • zložitosť pre laikov

 

2. Obrazový snímač - očná sietnica digitálnych fotoaparátov

Najdôležitejším prvkom každého digitálneho fotoaparátu je obrazový snímač (CCD, čip alebo také senzor). Jedná sa o svetlocitlivú plochu vo vnútri foťáku, ktorú si môžeme predstaviť ako malú dostičku obdĺžnikového tvaru. Tá sa skladá z malých obrazových bodov zvaných pixely.

 

Už zo pár rokov výrobcovia digitálnych fotoaparátu vedú "megapixlovou" vojnu. Snaží sa tak zákazníka získať čo najvyšším počtom pixelov na čipu fotoaparátu na svoju stranu. Ide o ľahko porovnateľný parameter a pre zákazníkov, ktorí sa v problematike digitálnej fotografie príliš neorientujú, je často tento parameter rozhodujúci. Ale aj tu platí staré známe pravidlo, že niekedy "menej znamená viac". Vyššie rozlíšenie tak v praxi môže paradoxne znamenať nižšiu kvalitu výsledných fotografií. Napríklad za horších svetelných podmienok počas fotenia sa pri vysokom počte pixelov na malej ploche čipu fotoaparátu častejšie stretávame s vyšším šumom. Existujú síce softvérové ​​nástroje na odstránenie tohto šumu, ale výsledná fotografia už nebude po ich úprave tak "verná" a ostrá ako tá pôvodná. Ďalej môže vyššia hustota pixelov na čipu zosilniť vplyv nekvalitnej optiky objektívu a na fotke sa tak objavuje cela rada optických vád. Všeobecne možno pre väčšinu užívateľov, ktorí najčastejšie fotí "momentky" do svojho rodinného albumu, doporučiť fotoaparát s rozlíšením do 10 megapixelov. Ak si svoje fotky prezeráte častejšie na monitoru alebo tlačíte na fotografický papier s formátom okolo 13x18 cm, vystačíte si dokonca s rozlíšením okolo 6 megapixelov. Výhodou vyššieho rozlíšenia môže byť ľahšia dodatočná počítačová tvorba výrezov dane scény a môže tak nahradiť tradičný zoom počas fotenia.

 

3. Objektív - oko digitálnych fotoaparátov

Kvalita objektívu hrá v obstaraniu kvalitej fotografie veľmi dôležitú rolu. Je to prvá súčasť fotoaparátu, cez ktorú do neho preniká obrazová informácia. Ak je v tomto okamihu obraz deformovaný nekvalitnou optikou, nezachráni ju ani kvalitný čip alebo software pre úpravu fotografií.

Objektív fotoaparátu sa skladá zo sústavy šošoviek a má buď fixnú ohniskovú vzdialenosť  alebo premenlivou a môže tak mať schopnosť "zoomovať" (zväčšovať, približovať) danú scénu. V objektívu sa okrem týchto šošoviek nachádza aj clona, ​​ktorá dovoľuje regulovať množstvo svetla, prenikajúceho do fotoaparátu. Objektívy s pevnou ohniskovou vzdialenosťou nie sú tak univerzálne ako objektívy so zoomom, ale pre určitý druh fotenia môžu poskytovať kvalitnejší obraz. Objektívy so zoomom sú univerzálnejšie a ponúkajú vám viac slobody pri fotení rôznych scén. Bohužiaľ u menej kvalitných objektívov sa pri väčšom zoome objavujú výrazné optické deformácie. Ďalším dôležitým faktorom pri objektívoch je aj ich svetelnosť. Ide se o podiel (množstvo) svetla, ktorý objektív prepustí. Väčšinou platí, že čim viac svetla objektív prepustí (ma väčšiu svetelnosť), tým lepšie pre fotografa. Medzi najznámejšie výrobce objektívov patrí Leica, Canon, Nikon, Carl Zeiss, Minolta, Olympus, Sony a ďalšie.

 

4. Hľadáčik - zameriavač digitálnych fotoaparátov

Hľadáčik fotoaparátu je tá súčasť fotoaparátu, ktorá umožňuje fotografovi sledovať fotenú scénu. Medzi najrozšírenejšie druhy hľadáčikov patrí LCD hľadáčik. Ten sa nachádza na väčšine digitálnych kompaktných fotoaparátov. Fotená scéna prechádza cez objektív a premieta sa na čip, ktorý pošle obrazovú informáciu na LCD displej. Jeho výhodou je, že poskytuje vierohodný obraz budúcej fotografie. Nevýhodou môže byť zlá viditeľnosť na priamom slnečnom svetle. Tento problém môže vyriešiť elektronický hľadáčik (EVF), do ktorého sa fotograf pozerá priamo ako do kukátka. Pracuje na rovnakom princípe ako LCD hľadáčik. Mnoho fotoaparátov disponuje kombináciou týchto dvoch typov hľadáčikov.

Ďalším typom je TTL hľadáčik. Ten sa používa u digitálnych zrkadloviek. Obraz fotené scény prechádza cez objektív a odráža sa od zrkadla cez matnicu do optického hranola, zo ktorého sa nakoniec dostane do samotného hľadáčika. Digitálne zrkadlovky novšie generácie navyše vedia zobrazovať fotenú scénu na LCD displej. Tejto technológií sa najčastejšie vraví "Živý náhľad". Výhodou TTL hľadáčiku je lepšia kontrola nad fotenou scénou, napríklad počas manuálneho ostrenia.

 

5. Batérie - energia digitálnych fotoaparátov

Digitálne fotoaparáty sú najčastejšie napájané buď klasickými tužkovými batériami typu AA alebo špeciálnymi akumulátory. Batérie typu AA môžu byť buď jednorazové (najlepšie alkalické) alebo nabíjací. Výhodou tužkových batérií AA je to, že je možné je ľahko kúpiť. Keď sa vám napríklad na dovolenke počas fotenia vybijú batérie a nemáte náhradné, väčšinou nie je problém zohnať je v najbližšom obchode s elektro alebo dokonca v trafike. Mnoho súčasných fotoaparátov je napájaných špeciálnymi akumulátory na báze Ni-MH (Nikel-MetalHydrid), Li-Ion (lítium-iónové) alebo Li-Pol (lithium-polymér). Pri kúpe takéhoto fotoaparátu odporúčame zakúpiť si spolu s ním aj náhradný akumulátor. Ak vyrazíte na celodenný výlet s dvoma nabitými akumulátormi, budete môcť fotiť až do večera.

 

6. Funkcie - inteligencia digitálnych fotoaparátov

Každý fotoaparát je v súčasnej dobe nabitý funkciami. Tieto funkcie vám môžu uľahčiť samotné fotenie alebo dokonca pridávajú fotoaparátu ďalšie možnosti použitia. Asi najpopulárnejšou funkciou je možnosť točenia videa. Dnešné fotoaparáty zvládnu robiť videa v HD rozlíšení. Najčastejšie 720p HD 1080p alebo FullHD. Takou vlastnosťou môžu konkurovať samotným kamerám. Ďalší najčastejšie využívanou funkciou môže byť automatické nastavenie fotoaparátu počas fotenia konkrétnej scény. Fotoaparát tak sám rozhodne, aký zvolí profil nastavenia času uzávierky, clonového čísla, ISO citlivosti, blesku a veľakrát aj zaostrenie podľa nadefinovaných kritérií. Užívateľ sa tak nemusí o nič starať, len stlačí spúšť fotoaparátu.

U fotoaparátov so zoomom alebo počas fotenia za zlých svetelných podmienok iste oceníte funkciu stabilizátora obrazu. Ten je buď mechanický alebo elektronický. Stabilizácia obrazu pomáha redukovať nechcené pohyby fotoaparátu vplyvom trasiem rukou. Má tak rovnakú funkciu ako statív. Vďaka tomu môžete fotiť bez obáv z rozmazaných snímkov aj za horších svetelných podmienok alebo fotografovať vzdialené objekty pomocou funkcie zoom. Mechanický stabilizátor pracuje na princípe vyrovnávanie nežiaducich pohybov pomocou pohyblivých šošoviek v objektíve (tento druh stabilizácie patrí medzi nekvalitnejšie) alebo na princípe posuvu snímača. Väčšina kvalitných fotoaparátov používa mechanický stabilizátor, ktorý je účinnejší a dosahuje lepšie výsledky.

Ďalším spôsobom stabilizácie je elektronický stabilizátor. O ten sa stará firmware prístroja. O korekciu nechcených pohybov sa tak stará softvér fotoaparátu. Nie je tak kvalitná ako mechanická a používa sa najmä u zhotovovania videosekvencií.

 

7. Záver

Nie je jednoduché si v dnešnej dobe vybrať ten správny foťák, ktorý je danému užívateľovi "šitý na mieru". Na druhú stranu je v súčasnosti na trhu toľko modelov rôznych značiek, že ak venujete výberu trochu viac času, určite si vyberiete. Naša rada na záver - rozmyslite si, čo naozaj od vášho fotoaparátu očakávate a vyžadujete a posudzujte ho komplexne podľa našich predchádzajúcich typov a rád.

© PCkonfig.sk, kopírovanie a šírenie obsahu bez súhlasu autora je zakázané.

Odporúčame

PCkonfig.sk  
PC zostavy PC zostavy