7 rád ako vybrať počítač

7 rád ako vybrať počítač


Moderný počítač s úsporným viac-jadrovým procesorom umožňuje dynamicky meniť výkon podľa aktuálnej záťaže čím výrazne ušetrí energiu a pri bežnej práci na Internete je veľmi tichý. Výkonná grafika zvýši výkon v hrách a grafických aplikáciach 3 až 10 násobne. Pred výberom počítača poradíme ako ušetriť a kúpiť PC zostavu ideálnu pre najpoužívanejšie programy.

1. Na čo by mal počítač slúžiť

 

Dobrá rada nad zlato a na začiatok
- pri počítačoch si musíte uvedomiť že je to spotrebič ako pračka či televízor  čo znamená, že ma svoju životnosť a to jak morálnu tak hardwerovú . Pri pokazení práčky alebo chladničky prídete len o spotrebič, ale v prípade straty počítača môžete prísť o rodinne fotografie spojene s spomienkami , dokumenty , pracovne súbory či hudbu a tuto stratu len tak nahradíte. Preto si uvedomte že zálohovanie dôležitých dát je veľmi potrebne a na zariadení staršom ako 5 rokov a viac sa nezálohovanie rovná hazardu.

Na čom nikdy nešetrite
- je niekoľko opomínaných komponentov  na ktorých sa naozaj neoplatí šetriť  v prvom rade je to počítačový zdroj , nenápadná mala skrinka ktorá napája súčasti  počítača  a v prípade zhorenia zdroja často poškodí aj komponenty ako matičná doska či HDD, SSD s fatálnymi následkami .
- V druhom rade veľmi nešetrite na počítačovej  skrinke, lacné skrinky nemajú často dobre riešenie vetranie a prúdenie vzduchu čo vedie k celkovému prehrievaniu komponentov počítača.

Cena cena cena, ale čoho to bude cena
- Pre mnoho budúcich majiteľov nových počítačov je najdôležitejšia cena. No ak si stanovia podmienky, čo má daný počítač obsahovať a čo má zvládať uvedomia si, že sumu, ktorú si stanovili musia prekročiť. Ak je PC kupovaný na dlhú dobu treba dbať na kvalitu a tým pádom je možné, že stúpne cena . V prípade že nechcete navýšiť rozpočet tak uberte z nárokov nie ale z kvality, lebo položka, ktorú na lacných komponentoch ušetríte bude nakoniec omnoho prekonaná cenou nových, ktoré budete musieť na opravu  po 2 rokoch kúpiť.

Pre akú úlohu počítač kupujete
- V dnešnej dobe veľkého množstva informácii , špecifikácii a špecializácii nemôže už každý vedieť všetko preto ak ste nestrávili posledných 48 hodín Vášho voľného času porovnávaním cien a výkonu komponentov pre Váš počítač nechajte si poradiť s výberom u predajcu on sa tomu venuje .

 

 

2. Ak viete na čo vaše nove PC ma slúžiť tak Vám dáme niekoľko tipov

 

Domáce použitie 

 

Hry a herné stroje : počítače určené na hranie hier sú najvýkonnejšou kategóriou domácich počítačov , je to kategória, kde sa vyžaduje vysoký výkon procesora a grafickej, ktorý doplňuje rýchla operačná pamäť. Minimálne požiadavky na herný počítač sa menia v závislosti na tom, čo a na akých detailoch daný hráč hra. My odporúčame pár základných komponentov a to: Procesor dvojjadrový minimálne Intel Core i5-4430, AMD Athlon II X4 740 alebo lepšie. Grafickú kartu minimálne  AMD Radeon HD7750 1GB, nVidia GeForce GTX650 alebo lepšie (pri menej výkonných komponentoch sa už o počítači na hry nedá hovoriť). Bežná veľkosť RAM je tu okolo 8 GB - Vyžaduje 64-bitový operačný systém.

 

 

Domáce kino centrum zábavy pre celú rodinu : Tu je kladený dôraz na nízku hlučnosť, spotrebu a dizajn, keďže sa jedná o počítače používané prevažne v obývačkách na multimediálne využitie. Filmy, zdigitalizované hudobné zbierky ,internetové stránky a  fotografie máte na dosah ruky pomocou diaľkového ovládača. Ak chcete použiť vaše HTPC ako hráčsku konzolu dokúpte si s pasívnym chladením a premeníte vašu obývačku v pretekársky okruh či, bojové pole na cudzej planéte.

-Naše odporúčania sú, priplatte si za kvalitnú a dobre vybavenú základnú dosku ktorá obsahuje  (opticky výstup na audio , integrovaná grafická karta ak nechcete hrať hry) a tiché vetranie .Z procesorov je ideálne vyberať také, ktoré majú nízku spotrebu. AMD A4 3400 alebo Intel Core i3 4130T. Pre tichosť je ďalej potrebné vyberať aj tiché pevné disky. Napríklad 1TB Western Digital WD10EURX AV-GP, ktorý sa točí rýchlosťou "iba" 5400 otáčok. No nenechajte sa ovplyvniť týmito otáčkami. Jeho rýchlosti zápisu a čítania dát sú uspôsobené k práci s médiami na disku. alebo nástupcu pevného dosku napríklad SSD od značky Kingston SSDNow V300, 120GB, ktorý nemá pohyblivé časti a je bezhlučný a je navyše až trojnásobne rýchlejší ako klasický HDD.

 

Bežná práca:

(internet, video, foto, multimédia). Prevažne sa používajú počítače s nízkou spotrebou a hlukom podobne ako pri HTPC. Tu ale už nie je kladený dôraz na nulovú hlučnosť, a ani na vysoký výpočtový výkon. Z procesorov doporučujeme modely ako pri HTPC, prípadne niečo podobné, základné dosky taktiež s integrovanou grafickou kartou, no bohato postačujú aj lacnejšie. Napr. Gigabyte GA-G31M-ES2C alebo ASUS M2N68-AM PLUS.

 

Kancelárske počítače

sú pre nenáročné prostredie (faktúry, e-maily, internet) čiže na bežnú prácu doma a v kancelárii. Tu je kladený dôraz na spoľahlivosť a ušetrenie miesta. Preto existujú tzv. počítače SFF (Malý Z Výroby) ,ktorý môžete umiestniť priamo na zadnú stranu monitora, do poličky a podobne ,alebo all in one (všetko v jednom) kde je už počítač v monitore. Tieto tipy počítačov majú veľmi nízku spotrebu čo sa kladne odrazí na učte za energie.

 

Špeciálne počítače pracovné stanice

Pracovná stanica (spracovanie grafiky, videa, programovanie, podnikové  serveri). Tu je dôraz kladený na vysoký výpočtový, grafický výkon. Teda výkon procesora a grafickej karty podľa toho na akú činnosť konkrétne je stavané dané PC. Tu je ideálne si nechať postaviť priamo daný stroj na mieru, prípadne kúpiť už hotové riešenie od zavedených značiek ako napríklad Hewlett-Packard, Fujitsu, alebo Lenovo.

 

 

 

3. Podľa vyššie vybraného účelu si upresniť parametre

Základná doska

Tvorí úplný základ počítača. Bez kvalitnej základnej dosky nemá zmysel skladať kvalitný a výkonný počítač. Na druhej strane do kancelárie a na nenáročné použitie postačuje aj základný, avšak spoľahlivý model pre vybraný procesor a komponenty.

 

 

 

 

 

Procesor

srdce celého počítača. Hlavne od výkonu procesora sa odvodzuje výkon celého počítača. Existuje niekoľko typov procesorov. Pre nasadenie v domácnosti a kancelárii alebo pre profesionálne nasadenie do serverov a pracovných staníc. Každý z týchto procesorov sa dá osadiť len do príslušného socketu na základnej doske. Ďalej je to počet jadier, ktoré procesor obsahuje. Spravidla väčší počet znamená vyšší výkon, no pri procesore to nie je vždy pravda. Ak nevyužívate pri svojej práci aplikácie, ktoré vedia využívať viac ako jedno jadro tak to nemusí byť nevýhodu.

 

 

 


Úložisko dát - HDD a SSD

Pre fanúšikov filmov, hudby, fotografií a podobne nie je nikdy dosť úložného priestoru. Pevný disk je možné kedykoľvek dokúpiť a rozšíriť tým kapacitu vášho počítača. Ak chceme zvýšiť parnásobne výkon počítača tak je potrebné zakúpiť aj SSD disk min. 60 GB na systém. Je to nástupca klasického HDD. Má výššie rýchlosti ako klasický HDD, nemá pohyblivé časti a nieje tým pádom vôbec hlučný.

 
 
 
 

Grafická karta

Kancelársky počítač sa zaobíde bez výkonnej grafickej karty. Vyžíva sa prevažne grafika integrovaná na základnej doske ak ju doska obsahuje. Herný “stroj” sa bez výkonnej grafiky už ale nezaobíde. 

Pre hranie hier je Grafická karta to najdôležitejšie a často to najdrahšie v počítači. Na špecializované grafické aplikácie sa využívajú profi grafické karty, ktoré sú na to určené. Nikdy nie herné.

Občasný hráč by si mal vybrať grafickú kartu s výkonom od 1,5 hviezdičky. Pre náročnejšieho hráča je vhodná grafická karta od 2,5 hviezdičky a pre najnáročnejších hráčov, ktorý chcú hrať každú hru na maximum detailov odporúčame grafické karty s výkonom od 3,5 hviezdičky. Ako štandard je myslené hranie pri rozlíšení 1920x1080 nazývané aj ako Full HD rozlíšenie.

 

 

 

 

 

 

 

Operačná pamäť

Podľa platformy počítača a možností základnej dosky sa používajú DDR3 alebo čoskoro DDR4 pamäte. Veľkosť týchto pamätí sa v dnešnej dobe pohybuje okolo 4 GB v štandardnom kancelárskom, alebo multimediálnom pc. V herných počítačoch je to až 8 GB pamäte. V prípade pracovnej stanice alebo servera pamäte “nikdy nie je dosť”. Pre plné využitie 4GB a viac pamäte je nutné používať 64-bitový operačný systém.

 

 

 

 
Zdroj

Podľa komponentov v počítači resp. podľa ich spotreby treba vyberať zdroj. Vždy je lepšie mať silnejší, ako neskôr ľutovať, že vám zhorel a “odpálil” polovicu komponentov. Zdroj má určitú účinnosť, z toho vyplýva, že nie je 500w ako 500w. Napríklad kvalitné značkové zdroje dnes už bežne majú certifikované účinnosti okolo 80% čo pri 500w zdroji znamená jeho reálne MAXIMÁLNE zaťaženie 400W. Pri lacných neznačkových zdrojoch je to už trochu horšie. Tam sú bežné (necertifikované) účinnosti okolo 65 – 70% (~325W) a okrem toho sú použité relatívne nekvalitné súčiastky ako kondenzátory, rezistory a podobne.

 

 


4. Zvážiť hlučnosť a spotrebu komponentov

Odhlučňovacie doplnky

Platí jednoduché pravidlo, “čo sa točí, to hučí” Na odhlučnenie skriniek je možné použiť rôzné odhlučnovacie peny a výstelky, na odvibrovanie gumené nožičky a úchyty ventilátorov. Chladiče na CPU/GPU s tichými ventilátormi prípadne pasívnym alebo vodným chladením. Odvibrovanie a odhlučnenie pevných diskov pomocou špeciálnych úchytov, kvalitné ventilátory)


 
 

Pasívne chladenie komponentov a spotreba

V tomto prípade treba dať pozor na prehrievanie a určite zabezpečiť prievan v skrinke pomocou tichého a čo najväčšieho (napríklad 12cm) ventilátora. Odporúčame taktiež znížiť spotrebu výberom energeticky úspornejších komponentov. Vyrábajú sa napríklad procesory so zníženou potrebou a zachovaným výkonom .

 

 

 

 

 


5. Kvalita a dizajn prevedenia

Skrinka (materiál, možnosti prídavného chladenia, veľkosť, dizajn). To všetko má zároveň vplyv na možnosť použitia daných komponentov. Či už z hľadiska chladenia – jeho veľkosti a účinnosti, tak aj z hľadiska spotreby a hluku. Menšia skrinka znamená použitie menších komponentov-chladičov, grafických kariet, základnej dosky, to sa odvíja napríklad na výkone, kapacite úložného priestoru a pod.

Kvalita chladenia (základné vzduchové, prídavné vzduchové, vodné, hybridné). Kvalita komponentov (vyvarovať sa neznámim a neovereným výrobcom). Pri neznámom výrobcovi zvyčajne ušetríte zopár “dukátov” no nemôžte si byť istí, ako dlho vydrží daný komponent, či sa nebude prehrievať, pretože má poddimenzované chladenie, či bude stabilný v záťaži kôli použiťiu nekvalitných súčiastok a podobne.

Dizajn Niektorí užívatelia si “tuningujú” svoje počítače. Do tuningu patria napríklad rôzné farebné podsvietenia počítača, neóny, svietiace ventilátory a podobne. Niektorí výrobcovia predávajú skrinky už pripravené pre tento tuning.

 


6. Softwérové vybavenie

Operačný systém, kancelársky balík (Office, Openoffice)

(Windows 8, alebo Linux atď.).  Každý PC musí mať nejaký operačný systém. Je to základný program, ktorý riadi celý beh počítača. 32-bitové OS sú v dnešnej dobe najpoužívanejšie, sú cenovo dostupné a ich využitie plne postačuje takmer každému vlastníkovy počítača. Doba ale postupuje ďalej a stále čoraz častejšie si užívatelia vylepšujú zostavy a pre plné využitie dnešných komponentov, ktoré sú už nejakú dobu pripravené na 64-bitové systémy je nutné ich použitie. Napríklad 32-bitový systém nevidí a zároveň nevie využiť viac operačnej pamäte ako ~3,25 GB čo robí 4GB pamäte nevyužiteľnými. Operačný systém Linux vyžaduje užívateľa so skúsenosťami. Prevažne sa používa na serverových počítačoch a v rôznych firmách kde je vyžadovaná maximálna bezpečnosť a stabilita.

 

Špeciálny software

(programovanie, strihanie videa, grafika, bezpečnostný software)
Iný software

 

7. Garancia

Záručná doba (dĺžka záruky, miesto vybavenia záruky). Zo zákona je stanovená 2-ročná záručná doba. Niektorí výrobcovia majú však dobu stanovenú pri kúpe ich produktu pre firemné účely na 1 rok. Poniektorí poskytujú predĺženú záruku 3 a viac rokov.
 

Záručný a pozáručný servis (dostupnosť vo Vašom okolí). Existujú rôzne možnosti ako doručiť tovar na reklamáciu. Niektorí výrobcovia ponúkajú možnosť vyzdvihnutia počítača priamo u Vás doma, niektoré produkty je nutné doručiť k predajcovi, niektoré zase odoslať priamo do servisného strediska.

 

 

* Všetky Nami odporúčané komponenty sú len informačné. Berte ich preto iba ako orientačné vodítko do Vami vybratého počítača. 100 ľudí = 100 chutí.

© PCkonfig.sk, kopírovanie a šírenie obsahu bez súhlasu autora je zakázané.
PCkonfig.sk  
PC zostavy PC zostavy