7 rád ako nakupovať tlačiareň

7 rád ako nakupovať tlačiareň


Moderná multifunkčná tlačiareň umožňuje nie len rýchlo vytlačiť dokumenty a obrázky, ale súčasne aj skenovať, kopírovať, faxovať, poslať mail alebo aj automaticky otáčať strany pomocou duplexu. Plnofarebné atramentové tlačiarne perfektne vytlačia aj vodeodolné fotografie v úžasnej kvalite. Pred výberom tlačiarne poradíme ako ušetriť a kúpiť laserovú alebo atramentovú tlačiareň s perfektným výstupom a minimálnymi nákladmi.

 Pri kúpe tlačiarne je dôležité si určiť na akú prácu budeme tlačiareň využívať. Pokiaľ budete iba tlačiť, tak vám postačí kúpa tlačiarne. Ale ak plánujete aspoň občas kopírovať, skenovať, prípadne i faxovať, tak sa určite vyplatí investovať do multifunkčného zariadenia. 

Pri výbere tlačiarne si porovnávajte jednotlivé technické parametre a klaďte dôraz na funkčnosť zariadenia. Nezabúdajte na cenu náhradných náplní. Občas dokážu ich ceny nemilo prekvapiť, preto sa na ich cenu informujte radšej pred kúpou tlačiarne. Pri tlačiarňach na pracovné účely sa predpokladá vyšší počet tlačených strán za mesiac a skoršie opotrebenie tlačiarne. Pri tlačiarňach, ktoré plánujeme využívať  doma kladieme dôraz na malé rozmery, primerané náklady na tlač a jednoduchú obsluhu.

1. Rozdelenie tlačiarní podľa technológie tlače

•    Ihličkové tlačiarne

Najčastejšie sa používajú na tlač administratívnych textov v skladoch, účtovných stredísk a v pokladniciach. Ihličkové tlačiarne dokážu tlačiť na nekonečný typ papiera ako aj na kopírovací papier, čo iné tlačiarne nedokážu. Ihličkové tlačiarne sú vhodné najmä na tlač textov, prípadne jednoduchých bodových grafík. Kvalitou tlače zaostávajú za laserovými a atramentovými tlačiarňami.  Ihličkové tlačiarne ponúkajú nenáročnú tlač za nízku cenu, sú hlučnejšie a majú výstup v najnižšej kvalite.

Kvalita výstupu je ovplyvnená nastavením rýchlosti tlače, ale najmä počtom ihličiek. Buď je to 9, pri výkonnejších tlačiarňach n-násobok 9, alebo 24 ihličiek. Ich výhodou sú nízke náklady na tlač, relatívne nízka cena vzhľadom k veľkosti výstupného formátu, ktorý môže byť aj A2 pri cene tlačiarne cca 500 Euro, tlač na tabelačný papier a možnosť vytlačiť niekoľko kópií naraz. Ceny takýchto tlačiarní sa pohybujú od 130 do 3000 Euro v závislosti od výkonu.

Najväčšou výhodou sú najnižšie náklady na tlač. Na jednu pásku je možné bez problémov pri 7% pokrytí vytlačiť 1000 strán a cena jednej pásky sa pohybuje okolo 10 Euro.

•    Atramentové tlačiarne

Atramentové tlačiarne tlačia pomocou malých bodiek atramentu, a tak reprodukujú text a grafiku. Atramentové tlačiarne môžu tlačiť farebným i čiernym atramentom. Aj keď atramentové kazety musia byť pravidelne menené, atramentové tlačiarne sa tešia značnej obľube pre domáce využitie, pretože sú relatívne cenovo dostupné. Niektoré atramentové tlačiarne môžu produkovať vysoko kvalitné fotografie a detailnú grafiku. Majú najvyššie náklady na tlač, kvalita ich výstupu na bežný kancelársky papier je priemerná, na niektorých typoch papiera sa môže atrament rozpiť.

Takmer všetky atramentové tlačiarne už dnes umožňujú tlač vo farbe, a to buď vo fotorealistickej alebo fotografickej kvalite. Fotorealistickú tlač je možné docieliť na kvalitný papier pre atramentové tlačiarne. Fotografickú kvalitu je možné dosiahnuť len na špeciálnom fotografickom papieri a pre vyššiu vernosť je ešte možné pri niektorých tlačiarňach použiť špeciálnu päťfarebnú fotografickú náplň. Avšak za predpokladu, že priemerná cena bude vyššia.

Na našom trhu sú rozšírené dve technológie atramentovej tlače. Takzvaná bublinková, používaná napríklad v tlačiarňach Hewlett Packard alebo Canon. Táto technológia sa vyznačuje rýchlosťou tlače a schopnosťou namiešať veľké množstvo farieb na jeden bod. Druhá technológia - piezoelektrická, používaná najmä výrobcom tlačiarní značky EPSON.

•     Laserové tlačiarne

Laserové tlačiarne používajú k reprodukcii textov a grafiky na papier toner - jemný prášok. Laserové tlačiarne môžu tlačiť farebne aj čiernobielo, aj keď farebné laserové tlačiarne sú obvykle nákladnejšie. Laserové tlačiarne zvyčajne majú veľkokapacitný podávač papiera, takže nie je treba papier doplňovať tak často ako u atramentových. Vytlačí väčší počet strán za minútu ako väčšina atramentových tlačiarní a tiež kazeta s tonerom vystačí na väčší počet strán tlače.

Pri väčšom objemu tlače to znamená, že laserová tlačiareň je v nákladoch na jednu vyčistenú stranu cenovo výhodnejšia. A tiež dosahujú vysokú rýchlosť tlače a nadpriemernú kvalitu na všetky typy bežného papiera, čo sa, samozrejme, odrazí aj na ich cene. Ale na rozdiel od tlačiarní na suchý atrament je možné dosiahnuť veľmi slušnú kvalitu výstupu i na prašnejší papier, lebo toner sa do papiera zapečie, a preto neopadáva.

2. Možnosti pripojenia tlačiarne
 

Niektoré tlačiarne  dovoľujú tlačiť aj bez použitia počítača, umožňujú napríklad tlač fotografií priamo z pamäťovej karty digitálneho fotoaparátu. Pripojením tlačiarne k počítaču získate možnosť tlačiť dokumenty, súbory, obrázky, webové stránky a ďalšie. Keď pridáte tlačiareň, treba v systéme nainštalovať software, ktorý jej povolí pracovať s počítačom. Tlačiareň  môžete pripojiť pomocou káblového alebo bezdrôtového pripojenia.

•    Káblové prepojenie Štandardné, najčastejšie používané prepojenie. Na prepojenie s počítačom sa v súčasnosti používajú USB alebo LPT káble.

•     Bezdrôtová tlačiareň je akákoľvek tlačiareň, ktorá sa k počítaču pripája pomocou technológie Bluetooth alebo inou bezdrôtovou technológiou, ako napríklad WiFi. Dnešnej dobe je najrozšírenejšie WiFi pripojenie. Je jednoduché na obsluhu a viete tlačiť kdekoľvek v lokálnej sieti, taktiež vedia tlačiť aj viacerý užívatelia.

3. Na aký účel budem tlačiareň používať

Podľa toho, na čo bude tlačiareň slúžiť treba vybrať parametre tlačiarne. Ak chceme tlačiareň používať doma na občasné tlačenie textov, a nevyžadujeme farebná tlač je jednoznačná voľba laserová čiernobiela tlačiareň. Náklady na tlač pri týchto tlačiarňach vychádzajú najlacnejšie. Sú rýchle a relatívne tiché. Toner v týchto tlačiarňach nevysychá, pretože je to prášok. Pre potrebu farebnej tlače sú potom vhodné farebné laserové tlačiarne. Tieto tlačiarne už sú trochu rozmernejšie. Každý toner je v nich osobitne a zaberá omnoho viac miesta ako v atramentových tlačiarňach.
 

Tlačenie fotografií

Atramentové tlačiarne sú na tlač fotografií najvhodnejšie. Majú krajšie farby a v spojení s kvalitným papierom na tlač fotografií dosiahnete kvalitné fotky. Táto tlač je ale nákladná, pretože spotrebováva viac farby a je zároveň pomalšia. Niektoré atramentové tlačiarne majú možnosť robiť potlač na špeciálne CD alebo DVD disky.
 

Rozlíšenie tlače

Laserové tlačiarne majú spravidla vyššie rozlíšenie, sú schopné vytlačiť menší bod ako atramentové. Na domáce a kancelárske použitie je vhodné akékoľvek rozlíšenie. Pre profesionálne účely je samozrejme najlepšie mať čo najväčšie rozlíšenie, ale nie je to to najhlavnejšie.
 

Rýchlosť tlače

Spravidla platí, že laserové tlačiarne sú omnoho rýchlejšie ako atramentové. No v dnešnej dobe sa už tie atramentové približujú pri bežnej tlači rýchlosti tých laserových.
 

Spôsob pripojenia

Najčastejšie pripojenie pre dnešné tlačiarne je USB káblom. Väčšie tlačiarne určené na firemné účely môžu mať aj staršiu možnosť a to LPT port, niektoré aj LAN alebo WiFi pripojenie. Firmy, kde sa vyžaduje tlač z viacerých počítačov na jednej tlačiarni je LAN pripojenie to najvhodnejšie.
 

Domáce použitie

  • tlačenie textov, článkov, občas nejakých fotografií
  • tlačenie fotografií vo vyššej kvalite, občas nejakých textov
  • skenovanie, tlačenie, faxovanie, kopírovanie

Kancelária

  • skenovanie, tlačenie, faxovanie, kopírovanie
  • tlačiarne registračných pokladníc
  • vysoká mesačná záťaž, neustále tlačenie textov, faktúr a podobne
  • nižšie mesačné vyťaženie – menšie kancelárie a firmy
  • profesionálne nasadenie
  • menšie kopírovacie a tlačiarenské firmy, tlačenie fotografií

 

4. Ostatné možnosti tlačiarne – skenovanie, faxovanie a iné

Pri multifunkčných zariadeniach sa môžeme stretnúť so zabudovaným skenerom a faxom, pri fotografických multifunkciách i s čítačkou pamäťových kariet a farebným displejom. Pri takýchto zariadeniach platia takisto rovnaké parametre ako pri klasickej tlačiarni, keďže nám ale pribudli ale ďalšie funkcie, treba si všimnúť aj ich parametre.
 

Pri skeneri platí takisto ako základný parameter rýchlosť skenovania. Rozlišujeme rýchlosť skenera v náhľade a samotnú rýchlosť skenovania, čo je dosť veľký rozdiel. Ďalším hlavným parametrom je rozlíšenie a farebná hĺbka skenera. V podstate znamená, čím je toto číslo vyššie, tým vernejšie a krajšie nám zariadenie daný dokument o skenuje.
 

Ďalšou funkciou je kopírovanie, to je samozrejme odvodené od skenovania. Skener najprv musí vytvoriť náhľad, následne daný dokument vytlačí. To je princíp kopírovania. Tu nám v podstate záleží na hlavnom parametri a tým je samozrejme rýchlosť kopírovania, poprípade mesačná záťaž.
 

Nadštandardnou funkciou pri multifunkčných zariadeniach je fax, ktorý je ale v súčasnej dobe používaný stále menej a menej. Je nahrádzaný modernejšou a rýchlejšou alternatívou a tou je samozrejme mail.
Ak by som to mal zhrnúť, pri kúpe sa môžeme riadiť týmito parametrami. V prvom rade si všímame technológiu tlače, či ide o čiernobielu alebo farebnú tlačiareň, rýchlosť tlače, či je možnosť obojstrannej poprípade bez okrajovej tlače, maximálne zaťaženie zvyčajne udávané ako mesačné, aký formát papiera je potrebný pri tlači, poprípade či je možnosť tlačiť na fotografický papier.
 

DPI (dots per inch)

body na palec, predstavuje mieritko rozlíšenie tlačiarne. DPI určuje, ako zreteľné a podrobné budú výsledky tlače v porovnaniu s tým, čo je na obrazovke.
 

PictureBridge

PictureBridge je štandardné rozhranie, pomocou ktorého sa dá k multifunkčnej tlačiarni priamo pripojiť digitálny fotoaparát a vytlačiť fotografie. Formát tlače aj vzhľad si navolíte priamo vo vašom fotoaparáte.

Automatický podávač papiera (ADF)

Väčšina multifunkčných zariadení obsahuje plochý skener, takže musíte postupne vkladať dokumenty na skenovanie ručne a po jednom. Pokiaľ často skenujete veľké množstvo dokumentov, automatický podávač vám ušetrí veľa práce.

Duplexná tlač (obojstranná tlač)

Táto funkcia umožňuje automaticky tlačiť na obe strany papiera.

 

5. Porovnanie nákladov na tlač

Ako ušetriť prevádzkové náklady?

  • Kupujte zariadenie, ktoré zodpovedá vašim potrebám. Zbytočné je platiť za funkcie, ktoré nevyužijete.
  • Čo najčastejšie využívajte nižšiu kvalitu tlače označovanú Draft, ktorá spotrebuje najmenej atramentu či      toneru.
  • Preferujte čiernobielu tlač pred farebnou. Rozdiel v cene dosahuje až 8 centov na stranu.  
  • Podľa možnosti, čím častejšie tlačte obojstranne. Pokiaľ to zariadenie umožňuje, nastavte tzv. Duplex automaticky, prípadne obracajte ručne.  
  •  Používajte kazety a zásobníky s čo najväčším obsahom, pretože majú čo najlepší pomer vyťaženosť/cena. Pri atramentových uprednostnite tie s delenými náplňami.  
  • Šetrite elektrickou energiou. Platí zásada – čím novšie zariadenie, tým nižšia spotreba.  
  • Firmy môžu ušetriť aj kontrolou spotreby tlače pomocou správcovských softvérov a rôznymi obmedzeniami pre zamestnancov.  
  • Ušetriť môžete na náhradných náplniach. Neoriginálne či znovu plnené sú aj o polovicu lacnejšie, výrobcovia ich však neodporúčajú.

 
 Bežne sa na výpočet prevádzkových nákladov na tlač používa údaj výrobcu tlačiarne o spotrebe pri pokrytí 5 %. Problém je v tom, že rôzni výrobcovia doposiaľ používali na meranie výťažnosti tonerových kaziet množstvo rozdielnych metodológií. Tak sa aj dostali k rozličným číslam a presné porovnávanie výťažností medzi rôznymi výrobcami bolo komplikované. Rozhodujúci výrobcovia laserových tlačiarní dohodli na novej norme, ktorá je zameraná len na meranie výťažnosti čiernych tonerových kaziet.
K norme, ktorej označenie je ISO/IEC 19752 – Meranie výťažnosti čiernych

6. Garancia

Životnosť zariadení určených pre domácnosti je podľa výrobcov tri roky, no v prípade, že sa oň dobre staráme, vydrží omnoho viac. V prípade kancelárií ja situácia odlišná - tu je životnosť tlačiarní daná ekonomickým cyklom, odpisom z daní.
 

Záručná doba je stanovená podľa zákonníku pre spotrebiteľa na dva roky, niektorí výrobcovia dávajú dva roky aj pre právnické osoby (firmy).
Pokiaľ je tlačiareň v záruke, sú opravy tlačiarní bezplatné. Spoločnosti ponúkajú rôzne možnosti predĺženia záruky. Zákazník môže uzavrieť servisnú zmluvu, kde má často v rámci plného servisu dodávky spotrebného materiálu, vrátane tonerov, servisné diely či preventívnu údržbu a dopravu materiálu.

U všetkých výrobcov však platí, že zákazník stráca garancie, ak napríklad používa v zariadeniach neoriginálne náplne.

7. Cena

Pri kúpe tlačiarne je obzvlášť potreba mať na vedomí "čo nič nestojí, za nič nestojí" a ďalej "čím lacnejšia tlačiareň tým vyššie náklady na tlač".


 

© PCkonfig.sk, kopírovanie a šírenie obsahu bez súhlasu autora je zakázané.

Odporúčame

PCkonfig.sk  
PC zostavy PC zostavy